Tényleg tönkreteszi a YouTube-ot az új szerzői jogi irányelv? És mi lesz a mémekkel?
Több mint két éven át dolgoztak az új uniós szerzői jogi irányelv, és több mint fél éven át tartott az a vita, amelynek végül most tett pontot a végére az Európai Parlament. A képviselők célkitűzése az volt, hogy megreformálják a korábbi változatot, amire vitathatatlanul nagy szükség volt, mert azt 2001-ben fogadták el, amikor még merőben más volt az internet.
A problémát az új irányelv két pontja: a 11. és a 13. jelentette. Előbbi a sajtó és a hírgyűjtő szolgáltatások vitájának a végére hivatott pontot tenni, utóbbi viszont a felhasználókat érintheti jobban. Ez ugyanis kimondja, hogy a feltöltött tartalmakért többé nem a felhasználó, hanem az annak megjelenésére létrehozott platform a felelős, így utóbbinak kell fizetnie akkor, ha véletlenül kiderülne: valaki visszaélt ezzel.
Az Európai Parlament keddi szavazásán elfogadott irányelv nyomán a tagállamoknak két évük lesz arra, hogy a saját jogrendjükben megjelenítsék az ehhez kapcsolódó változást. "Ez általában az utolsó pillanatig szokott húzódni. Vannak olyan tagállamok, amelyek már egy év alatt lezongorázzák a változást, míg mások - például Magyarország - kihasználják a rendelkezésre álló maximális időt. Ezt húsz nappal azután kell számítani, hogy az EU hivatalos közlönyében, az Official Journal of the European Unionban megjelenik az irányelv. Vagyis ha a mai napon, tehát március 26-án megjelenne a lapban, akkor